Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 9:00-19:00
Picture of the author
Picture of the author

Okazjonalny Najemca

Najem okazjonalny - co daje umowa najmu okazjonalnego?

Jak wygląda umowa wynajmującego z najemcą? Zyskaj poczucie bezpieczeństwa już za 349 zł!

Picture of the author
Dla właściciela

Bolączki dzisiejszego rynku wynajmu mieszkań w Polsce

W obecnie funkcjonującym w Polsce systemie prawnym, zdecydowanie uprzywilejowaną pozycję w ramach stosunku najmu posiada lokator - co jest zarówno na skalę europejską, jak i światową, pewnego rodzaju ewenementem. Paradoksalnie, najbardziej na tym tracą nie tylko wynajmujący, ale i sami najemcy - dzisiaj w Polsce mamy około 1,8 miliona (!) niezamieszkałych lokali, które mogłyby trafić na rynek najmu i kolektywnie obniżyć średnią stawkę czynszu. Mogłyby, ale ich właściciele obawiają się, że spotkają ich nieprzewidziane sytuacje spowodowane nieodpowiedzialnymi lokatorami.

Polskie ustawodawstwo sprawia, że pomiędzy stronami umowy istnieje zjawisko skrajnej asymetrii prawnej. Jeżeli trafimy na uczciwego i odpowiedzialnego najemcę, z pewnością nie będzie nadużywał swojej uprzywilejowanej pozycji. Jeśli jednak trafimy na mniej etycznie postępującego lokatora, może się okazać, że... będzie nas to naprawdę sporo kosztowało.

Zdarzają się sytuacje, w których najemcy przestają płacić ustalony czynsz, a ponadto nie chcą wyprowadzić się z naszego mieszkania. I jeżeli w odpowiedni sposób nie zabezpieczyliśmy swojego interesu, możemy mieć de facto związane ręce i na długi czas stracić kontrolę nad naszą nieruchomoscią. Niestety, problemy dotyczące dobrowolnego opróżnienia i wydania lokalu przez nieuczciwego najemcę to istotna bolączka dzisiejszego rynku wynajmu mieszkań w Polsce.

W jaki sposób prawo faworyzuje najemcę?

Otóż, istnieje szereg czynników, które sprawiają, że najemca ma w Polsce uprzywilejowaną pozycję w relacji z właścicielem lokalu. W najgorszym scenariuszu może się bowiem nawet okazać, że najemca, który nie będzie chciał się wyprowadzić (chociażby po skutecznym wypowiedzeniu umowy najmu, albo po jego zakończeniu), może bezprawnie okupować nasz lokal nawet... 10 lat!


Ponadto, jeżeli będziemy chcieli eksmitować go siłą, grozi nam za to odpowiedzialność karna! Mało tego - po nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów z 2018 roku, nawet próby odłączania mediów (prądu, wody czy ogrzewania) wiążą się z poniesieniem odpowiedzialności karnej - nawet do 3 lat więzienia! To z pewnością nie jest sprawiedliwa i uczciwa relacja, w której wynajmujący powierza obcej osobie nierzadko dobytek całego życia. A skąd się wzięły takie niekorzystne uwarunkowania na rynku najmu? Poznaj poniżej źródło tych niekorzystnych regulacji.

Jaka ustawa reguluje najem okazjonalny lokalu?

Najem okazjonalny reguluje ustawa 'o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego'. To właśnie tam, w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r, zawarto wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące kształtowania stosunku najmu. Co prawda część przepisów dotyczących wynajmowania lokali mieszkalnych jest uregulowana w kodeksie cywilnym, to jednak pierwszeństwo ma zawsze wyżej wskazana ustawa szczegółowa.


Teoretycznie i w początkowym zamyśle, ustawa miała na celu ochronę najemców, którzy zamieszkiwali lokale komunalne i socjalne. W praktyce jednak, w wyniku legislacyjnych niedopatrzeń, objęła ona również wolnorynkowy wynajem na rynku komercyjnym. W konsekwencji, dzisiaj właściciele nieruchomości są narażeni na szereg nieprzyjemnych sytuacji i mają ograniczone pole manewru w przypadku nieuczciwego najemcy.

Picture of the author
Czym jest najem okazjonalny?

Różnice w wynajmowaniu w ramach tradycyjnej umowy najmu, a wynajmem okazjonalnym

W tym momencie dochodzimy do sedna omawianej tematyki - czyli różnic pomiędzy 'zwykłą' umową najmu, a najmem okazjonalnym.

Otóż, to drugie rozwiązanie jest dla nas zdecydowanie bardziej korzystne. Porównajmy sobie przez chwilę dwie procedury eksmisji lokatora: w przypadku zwykłej umowy i w przypadku umowy najmu okazjonalnego.

W obu przypadkach, kiedy lokator zalega z płatnościami powyżej trzech miesięcy, dopiero po tym terminie możemy wysłać wezwanie o uregulowanie płatności. Jeżeli najemca nie zapłaci we wskazanym przez nas terminie, wysyłamy wypowiedzenie umowy, które jest skuteczne na koniec następnego miesiąca i wzywamy go do wyprowadzki. Całość zajmuje zatem około pięciu miesięcy.

Kiedy jednak najemca nadal nie chce opuścić naszego lokalu, w przypadku tradycyjnej umowy, musimy udać się do sądu o wydanie nakazu eksmisji. Zajmie to około 2-3 lata, a po uprawomocnieniu się wyroku dopiero wtedy możemy udać się do komornika w celu przeprowadzenia eksmisji. Jeżeli jednak najemca nie ma dokąd się wyprowadzić, komornik będzie musiał zwrócić się do gminy o przydzielenie mu lokalu zastępczego, na który czeka się nawet 7-8 lat. Dopiero po upływie tego okresu, możemy zażegnać taki palący nas problem.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Co musisz wiedzieć? Jak wygląda egzekucja komornicza?

Na podstawie umowy najmu okazjonalnego, proponowanego przez nas, możesz ten wieloletni proces zredukować nawet do kilku miesięcy. Tutaj bowiem, jeżeli najemca zalega z należnościami z tytułu najmu lokalu, możliwości są znacznie większe niż w przypadku 'zwykłej umowy'. Jeżeli po skutecznym zakończeniu umowy, lokator nadal nie chce opuścić lokalu w terminie zawartym w żądaniu, które mu wysyłamy, procedura jest banalnie prosta. Udajemy się wówczas bezpośrednio do komornika, który niemal niezwłocznie przeprowadza eksmisję lokatora pod podany w oświadczeniu najemcy adres.

Na podstawie umowy o najem okazjonalny możemy zatem działać zdecydowanie sprawniej, niż w przypadku 'standardowej' umowy. I o tym należy pamiętać!

Dla właściciela

Najem okazjonalny - czym jest i kiedy się opłaca zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Jak skutecznie zawrzeć taką umowę i czy niezbędny będzie notariusz?

Umowa najmu okazjonalnego jest instytucją, która pozwala nam na błyskawiczną eksmisję lokatora, który zalega z płatnościami i nie chce wyprowadzić się z naszej nieruchomości. Aby poprawnie ją zawrzeć, należy do umowy dołączyć trzy załączniki:


  • Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy

  • Oświadczenie, w którym najemca wskazuje adres do wyprowadzki w razie eksmisji

  • Oświadczenie właściciela o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu, do którego ma tytuł prawny

Kiedy opłaca się zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Tak naprawdę, najem okazjonalny to rozwiązanie opłacalne w zasadzie za każdym razem, kiedy planujemy wynajęcie naszego lokalu. Daje nam to gwarancję bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych problemów z najemcą, który chociażby przestał płacić czynsz, bądź nie chce się z naszego lokalu wyprowadzić. Bez tego rodzaju zabezpieczenia, narażamy się na wieloletnią, bo w skrajnych przypadkach nawet 10-letnią gehennę prawną.


Pierwszym jej etapem będzie proces w sądzie o wydanie wyroku eksmisyjnego. Następnym, wszczęcie egzekucji komorniczej, a trzecim - oczekiwanie na lokal zastępczy z gminy. Po co w tak niekorzystny sposób komplikować sobie życie?


Zdecydowanie lepiej postawić na pewną, sprawdzoną i przede wszystkim - bezpieczną formę zawierania umowy najmu.

Na czym polega oświadczenie najemcy w przypadku najmu okazjonalnego?

Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji to jeden z załączników, który musi zostać dołączony do umowy o najem okazjonalny. Najemca zobowiązuje się w nim do tego, że dobrowolnie poddaje się egzekucji komorniczej - o ile oczywiście taka procedura zostanie uruchomiona.

Jest to niezbędny załącznik do umowy najmu okazjonalnego. Ze wszystkich załączników, jest jedynym, który musi zostać dostarczony przez najemcę w formie aktu notarialnego. Zarówno pozostałe załączniki, jak i umowa najmu lokalu mieszkalnego może zostać zawarta w formie cywilno-prawnej.

Bardzo ważnym załącznikiem jest oświadczenie właściciela nieruchomości o przyjęciu pod swój dach lokatora w przypadku eksmisji.

Zgłoszenie umowy o najem okazjonalny do urzędu skarbowego

Warto pamiętać także o dochowaniu szczególnej staranności w wypełnieniu obligatoryjnego obowiązku, dzięki któremu zawarta przez nas umowa będzie faktycznie uznawana za najem okazjonalny, zamiast 'standardowej' umowy najmu. Mowa oczywiście o zgłoszeniu najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego. Do urzędu należy zabrać oryginał umowy oraz kopię, na której otrzymamy potwierdzenie przyjęcia naszego zgłoszenia.


Zgłaszając umowę najmu okazjonalnego pamiętajmy, że mamy na to równo 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Jakie są koszty umowy najmu okazjonalnego?

Tak naprawdę, koszty takiej umowy są relatywnie niewielkie - szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt tego, jak wiele może nas kosztować próba eksmisji najemcy w ramach 'zwykłego najmu'. Przechodząc jednak do konkretów: samo oświadczenie o poddaniu się egzekucji przez najemcę kosztuje, wraz z wypisami od notariusza, około 450 zł.


Natomiast oświadczenie właściciela (czyli naszej spółki) o przyjęciu lokatora pod nasz dach w razie eksmisji, to 449 zł w formie notarialnej, a także 349 w formie elektronicznej. Oba wyżej wymienione dokumenty (niezależnie od formy) są tak samo ważne i tak samo zabezpieczają właściciela lokalu przed niepożądanymi problemami z najemcą.

Picture of the author

Jak wygląda podpisanie umowy najmu okazjonalnego i jak wygląda umowa?

Jak wiemy, podpisanie umowy najmu okazjonalnego lokalu musi odbywać się wedle pewnych kryteriów. Po pierwsze umowa musi zostać zawarta na czas oznaczony. Ponadto umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na okres nie dłuższy niż 10 lat, ale nie krótszy, niż rok - w formie pisemnej. To bardzo ważne - zawarcie umowy najmu w formie ustnej jest co prawda dopuszczalne, ale nigdy nie będzie to spełniało kryteriów dotyczących najmu okazjonalnego. Ponadto, należy dodać, że nawet zawarcie 'zwykłej' umowy najmu w formie ustnej jest wysoce niekorzystne dla właściciela - wówczas bowiem umowa jest uznawana automatycznie za umowę na czas nieokreślony - a umowa na czas określony jest dużo bardziej korzystna dla właściciela.

Jako właściciel mieszkania pamiętaj, że do prawidłowego zawarcia takiej umowy potrzebne będą wyżej wymienione załączniki. Brak jakiegokolwiek z załącznika (dwa oświadczenia lokatora, w tym jedno w formie aktu notarialnego, plus oświadczenie osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o przyjęciu lokatora pod swój dach w razie eksmisji) dyskwalifikuje z mocy prawa skuteczną umowę najmu okazjonalnego. Koniecznie pamiętaj także o tym, że kolejnym wymogiem jest również zgłoszenie takiej umowy w ciągu dwóch tygodni do urzędu skarbowego - to również jest obligatoryjny, ustawowy wymóg niezbędny do zawarcia opisywanej umowy.

Na koniec warto dodać że jeżeli chcemy zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, to nie możemy prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości mieszkalnych- co jest koniecznością w przypadku najmu instytucjonalnego. Zatem każda osoba fizyczna może taką umowę podpisać. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące najmu okazjonalnego, skontaktuj się z nami! Nasz zespół wyjaśni Ci wszystkie niuanse związane z zabezpieczeniem Twojego interesu jako właściciela.

Picture of the author
Picture of the author

Najem Okazjonalny

Skorzystaj już dziś z naszego wsparcia i wynajmij swoją nieruchomość z gwarancją bezpieczeństwa!